
- Minerały, to substancje chemiczne tworzące skały. Na Ziemi wszystko, co nie jest żywą materią składa się z jednego lub większej liczby minerałów, od jądra z niemal czystego żelaza po niezliczone odmiany skał w skorupie ziemskiej. Mimo, iż żyjemy na nich i w ich otoczeniu, nie zawsze potrafimy je rozpoznać. Minerały na naszej planecie tworzą się w różnych procesach geologicznych. Prawie wszystkie minerały, to ciała stałe i nieorganiczne, składające się z atomów i mające ściśle określony skład chemiczny i strukturę. Istnieją jednak takie materiały jak masa perłowa, czy bursztyn, które choć wyglądają jak minerały, nie zaliczają się do nich, ze względu na organiczne pochodzenie. One natomiast należą do kamieni szlachetnych.
- Kamienie szlachetne to po prostu najbardziej wartościowe minerały i skały lub substancje, wyróżniające się spośród innych rzadkością, trwałością oraz niespotykanym pięknem. Muszą mieć też silny połysk i piękną barwę, by zaciekawić ewentualnych nabywców. Jest ich bardzo mało w porównaniu do minerałów. Są to np.: diamenty (oszlifowane noszą miano brylantów), rubiny, topazy, szmaragdy, perły, bursztyn, szafiry, aleksandryty, spinele, turmaliny czy tanzanity. Wyróżnia się też grupę kamieni półszlachetnych (inaczej ozdobnych), które pomimo spełniania większości wymogów są o wiele pospolitsze. Są to np.: kwarce (ametysty, moriony, kwarce dymne, cytryny, kryształy górskie, kwarc różowy), agaty, fluoryty, labladoryty, turkusy, malachity, lapisy lazuli, jadeity, nefryty, korale, skamieniałości (np. amonity czy skamieniałe drewno) i wiele, wiele innych.
- Kryształy natomiast są trudniejsze do wytłumaczenia. Są to zawsze ciała stałe, o uporządkowanej strukturze (budowie krystalicznej). Dobrym przykładem jest powiązanie kwarcu z chalcedonem. Kryształ, górski, czyli czysty kwarc tworzy często piękne, dobrze wykształcone kryształy. Chalcedon natomiast, ma identyczny skład jak kwarc, lecz jest skrytokrystaliczny i nie tworzy widocznych kryształów. Kryształy grupuje się ze względu na wewnętrzny układ cząsteczek w ich sieci krystalicznej. Istnieje 7 układów krystalograficznych, w których wyróżnia się 32 klasy. Jeżeli interesują Cię te układy kliknij tu i proszę nie wiń mnie o tak złe zdjęcia w tamtym poście ;) Warto jeszcze wspomnieć, że kamień niebędący kryształem nosi miano amorficznego czyli bezpostaciowego.
- Hmm, ominęłam skałę. Jest to twór, składający się z kilku minerałów. Ze względu na pochodzenie rozróżnia się skały osadowe, magmowe i metamorficzne (przeobrażone). Np, taki znany i lubiany granit jest skałą złożoną z kwarcu, skalenia potasowego oraz biotytu. Innymi przykładami skał są np. lapis lazuli, sodalit, marmur, piaskowiec, wapień czy gnejs. W rzeczywistości, nawet piasek, węgiel czy glina są skałami. Planuję kiedyś rozszerzyć ten temat.
Na dziś to tyle, niebawem relacja z giełdy, nowe okazy (których trochę się już nazbierało) i kilka zaległych postów. Do zobaczenia, cześć!
Przepiękny jest ten kamień na zdjęciu i mój ulubiony kolor fiolet.
OdpowiedzUsuńDzięki, to jedno z moich ulubionych zdjęć, a ten kamień to ametyst ;)
UsuńSuper, że to tłumaczysz :) Hmm, może rozwiniesz temat kryształu? To mnie zainteresowało :D Jestem na wydziale związanym z materialoznawstwem i ucze sie o stalach obecnie, ona tez ma czasem budowę krystaliczna :D
OdpowiedzUsuńCzekam na informacje i zdjęcia, zwiaze z giełdy :)
Pozdrawiam i do siebie zapraszam ;)
Okay, będzie bardziej szczegółowo o kryształach, dałaś mi pomysł na nowy post, dzięki ;)
UsuńPopraw tekst dotyczący skał, piasek ani glina nie są skałami bo nie mają zwięzłej struktury. Są skały zbudowane z piasku lub gliny ich nazwy odpowiednio to piaskowiec i iłowiec. Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńWedług mojej książki do geografii i jednego z atlasów są to skały tzw. luźne. Również pozdrawiam ;)
OdpowiedzUsuńBardzo podobał mi się artykuł.
OdpowiedzUsuńCzuje lekki niedosyt informacji.
Oby tak dalej. Trzymam kciuki, nie mogąc się doczekać kolejnego artykułu.
Pozdrawiam.