Szczotka ametystu

Szczotka ametystu
Natalia Natjja.. Nowocień

sobota, 19 kwietnia 2014

Ametyst - kamień harmonii

     Ametyst jest przeźroczystą odmianą kwarcu o fioletowej barwie, którą zawdzięcza domieszkom żelaza. Jest bardzo popularnym minerałem i każda osoba zainteresowana kamieniami, zapewne go zna.
      Ametysty występują w złożach hydrotermalnych , tworząc wypełnienia żył lub geod. Spotykany jest również  w okruchowych złożach aluwialnych. Jedne z największych geod zawierających ametysty pochodzą z Brazylii, ale znajdziemy je również w Sri Lance, Indiach, Urugwaju, na Madagaskarze, w USA, Niemczech, Australii, Nambii i Zambii. W Polsce największe złoża występują w okolicach Lwówka Śląskiego, Kamiennej Góry i Krzeszowic oraz w Mineralogicznej Stolicy Polski - Szklarskiej Porębie.
     Jeśli chodzi o magiczne właściwości to minerał ten przynosi spokój i relaks, a według Starożytnych Greków chroni przed upiciem się. Jest przypisany Czakrze Trzeciego Oka odpowiedzialnej za zdrowie oczu. W przeszłości z ametystu robiło się paciorki różańca, wierząc, że pomaga on skupić się na modlitwie. Minerał jest również przedstawicielem znaku zodiaku - Ryb. Są spore rozbieżności co do przypisywania kamieni do poszczególnych znaków, ale ta wersja jest najpopularniejsza.
     Cechy fizyczne tego ametystu to duża twardość - 7 w skali Mohsa i przełam muszlowy. Posiada łupliwość niewyraźną, co utrudnia jego obróbkę, ale piękny połysk szklisty to rekompensuje. Kryształy tworzą się w układzie trygonalnym. Niektóre okazy podgrzewa się, by uzyskać barwę cytrynu, który jest cenniejszy (należy dodać, że większość będących na rynku cytrynów to właśnie podgrzane ametysty) lub by ściemnić jego fiolet (oczywiście też dla zysku). Do imitacji ametystu używa się natomiast szkła i syntetycznego korundu. Kryształ, który częściowo jest ametystem, a częściowo cytrynem nazywamy ametrynem.
     Materiał, zwykle złej jakości poleruje się w bębnie szlifierskim na paciorki, a lepszej jakości okazy szlifuje się. Najczęściej stosowany jest szlif mieszany lub schodkowy. Minerał zawiera często wyraziste inkluzje.

Poniżej zamieszczam zdjęcia kilku moich okazów:

Szczotka ametystu kupiłam ją na giełdzie minerałów
Szlifowany ametyst z magazynu "Energia Kamieni"
Ametysty z zestawu "Kopalnia Minerałów"
Ametyst ze skałą macierzystą, mam go od cioci

4 komentarze:

 1. Świetny blog, na którym można przeczytać bardzo wiele ciekawostek. Zdjęcia świetnie! Oby tak dalej! ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. piękne te ametysty ♥
  też mam taką szczotkę wczoraj kupiłam na stoisku

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne chciałbym taki czerwony ametyst szkoda ze są tylko fioletowe

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanie, da się jakoś przyciemnić ametysty? Mam kilkadziesiąt małych ametystów ze starego naszyjnika, chcę zrobić z nich kolczyki, ale są dość wyblakłe, tylko niektóre są mocno fioletowe. Słyszałam, że zakopanie ich w ziemi pomaga, podobno nabierają intensywniejszego fioletu. Jest to prawda?
  P.S. Świetny blog, trafiłam przypadkiem i na pewno jeszcze tu zajrzę, dużo ciekawych informacji i bardzo ładna, przejrzysta szata graficzna.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń