Szczotka ametystu

Szczotka ametystu
Natalia Natjja.. Nowocień

czwartek, 19 marca 2015

Co to właściwie? Minerał, kamień szlachetny, skała, kryształ i brylant w jednym poście ;)


Hej. Odkryłam ostatnio dużą lukę w internecie i w wiedzy wielu ludzi. Mianowicie, dowiedziałam się, że spora grupa osób nie wie, czym różni się kryształ od minerału, od skały, od kamienia, brylantu.. We wszystkich możliwych kombinacjach. Mylą je. Tak więc, ten post dedykuję osobom całkiem niebędącym w temacie minerałów, które tego nie wiedzą.

 • Minerały, to substancje chemiczne tworzące skały. Na Ziemi wszystko, co nie jest żywą materią składa się z jednego lub większej liczby minerałów, od jądra z niemal czystego żelaza po niezliczone odmiany skał w skorupie ziemskiej. Mimo, iż żyjemy na nich i w ich otoczeniu, nie zawsze potrafimy je rozpoznać. Minerały na naszej planecie tworzą się w różnych procesach geologicznych. Prawie wszystkie minerały, to ciała stałe i nieorganiczne, składające się z atomów i mające ściśle określony skład chemiczny i strukturę. Istnieją jednak takie materiały jak masa perłowa, czy bursztyn, które choć wyglądają jak minerały, nie zaliczają się do nich, ze względu na organiczne pochodzenie. One natomiast należą do kamieni szlachetnych.

 • Kamienie szlachetne to po prostu najbardziej wartościowe minerały i skały lub substancje, wyróżniające się spośród innych rzadkością, trwałością oraz niespotykanym pięknem. Muszą mieć też silny połysk i piękną barwę, by zaciekawić ewentualnych nabywców. Jest ich bardzo mało w porównaniu do minerałów. Są to np.: diamenty (oszlifowane noszą miano brylantów), rubiny, topazy, szmaragdy, perły, bursztyn, szafiry, aleksandryty, spinele, turmaliny czy tanzanity. Wyróżnia się też grupę kamieni półszlachetnych (inaczej ozdobnych), które pomimo spełniania większości wymogów są o wiele pospolitsze. Są to np.: kwarce (ametysty, moriony, kwarce dymne, cytryny, kryształy górskie, kwarc różowy), agaty, fluoryty, labladoryty, turkusy, malachity, lapisy lazuli, jadeity, nefryty, korale, skamieniałości (np. amonity czy skamieniałe drewno) i wiele, wiele innych.

 • Kryształy natomiast są trudniejsze do wytłumaczenia. Są to zawsze ciała stałe, o uporządkowanej strukturze (budowie krystalicznej). Dobrym przykładem jest powiązanie kwarcu z chalcedonem. Kryształ, górski, czyli czysty kwarc tworzy często piękne, dobrze wykształcone kryształy. Chalcedon natomiast, ma identyczny skład jak kwarc, lecz jest skrytokrystaliczny i nie tworzy widocznych kryształów. Kryształy grupuje się ze względu na wewnętrzny układ cząsteczek w ich sieci krystalicznej. Istnieje 7 układów krystalograficznych, w których wyróżnia się 32 klasy. Jeżeli interesują Cię te układy kliknij tu i proszę nie wiń mnie o tak złe zdjęcia w tamtym poście ;) Warto jeszcze wspomnieć, że kamień niebędący kryształem nosi miano amorficznego czyli bezpostaciowego.

 • Hmm, ominęłam skałę. Jest to twór, składający się z kilku minerałów. Ze względu na pochodzenie rozróżnia się skały osadowe, magmowe i metamorficzne (przeobrażone). Np, taki znany i lubiany granit jest skałą złożoną z kwarcu, skalenia potasowego oraz biotytu. Innymi przykładami skał są np. lapis lazuli, sodalit, marmur, piaskowiec, wapień czy gnejs. W rzeczywistości, nawet piasek, węgiel czy glina są skałami. Planuję kiedyś rozszerzyć ten temat.


Na dziś to tyle, niebawem relacja z giełdy, nowe okazy (których trochę się już nazbierało) i kilka zaległych postów. Do zobaczenia, cześć!

7 komentarzy:

 1. Przepiękny jest ten kamień na zdjęciu i mój ulubiony kolor fiolet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, to jedno z moich ulubionych zdjęć, a ten kamień to ametyst ;)

   Usuń
 2. Super, że to tłumaczysz :) Hmm, może rozwiniesz temat kryształu? To mnie zainteresowało :D Jestem na wydziale związanym z materialoznawstwem i ucze sie o stalach obecnie, ona tez ma czasem budowę krystaliczna :D
  Czekam na informacje i zdjęcia, zwiaze z giełdy :)
  Pozdrawiam i do siebie zapraszam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okay, będzie bardziej szczegółowo o kryształach, dałaś mi pomysł na nowy post, dzięki ;)

   Usuń
 3. Popraw tekst dotyczący skał, piasek ani glina nie są skałami bo nie mają zwięzłej struktury. Są skały zbudowane z piasku lub gliny ich nazwy odpowiednio to piaskowiec i iłowiec. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Według mojej książki do geografii i jednego z atlasów są to skały tzw. luźne. Również pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo podobał mi się artykuł.
  Czuje lekki niedosyt informacji.
  Oby tak dalej. Trzymam kciuki, nie mogąc się doczekać kolejnego artykułu.
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń