Szczotka ametystu

Szczotka ametystu
Natalia Natjja.. Nowocień

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Ulubieniec kolekcjonerów - Agat

Kolejny zwykły post, po długiej przerwie. Zachęcamy do subskrypcji profilu Google+
Już niebawem wakacje, więc będzie więcej wydarzeń do opisywania.

Agat jest przeświecającą odmianą chalcedonu, charakteryzującą się budową wstęgową, a jego kolory najczęściej są blade. Jest znany na skalę światową, chętnie używany w jubilerstwie.

Agaty powstają w geodach, lub pustkach wśród wylewnych skał wulkanicznych, które stopniowo wypełnia krzemionka (więcej o tym przeczytacie tu) W kolorystyce przeważają warstwy szare, różowawe i brunatne, rzadko występują żywsze barwy: czerwone, zielone, czarne.

Najpiękniejsze okazy pochodzą z: Brazylii, Urugwaju, Indii, Republiki Malgaskiej, Rosji, USA, Namibii i Czech, natomiast w Polsce złoża znajdują się głównie na Dolnym Śląsku (np. Nowy Kościół). Spotkamy je także w Małopolsce, w okolicach Krzeszowic.

Agat jest kamieniem równowagi - fizycznej, emocjonalnej i intelektualnej. Harmonizuje energie yin i yang, działa uspokajająco, dodaje pewności siebie. Agat poprawia koncentrację uwagi i zdolności analityczne, co przydaje się do rozwiązywania problemów. Energia tego minerału namawia noszącego go do śmiałego wyrażania się i pokonania uprzedzeń. Kamień ulecza gniew i żal, dając w to miejsce odwagę do zaczynania czegoś od nowa, usuwa napięcie po przejściach z przeszłości. Na poziomie duchowym agat zwiększa świadomość, zachęca do cichej kontemplacji i akceptowania wydarzeń, sprzyja rozwojowi duchowemu. Poprawia wzrok, słuch, przeciwdziała truciźnie. Skutecznie usuwa łzawienie oczu, kłopoty z oddychaniem. Odpowiada on za znaki zodiaku: Bliźniąt, Ryb i Byka.
A tutaj kilka przykładów magii agatu dla poszczególnych odmian:
  • Agat niebieskawy jako że jest źródłem chłodnej i uspokajającej energii, skutecznie neutralizuje tzw. "czerwone energie" jak: gniew, infekcje, stany zapalne, gorączki itd.
  • Agat muszlowy - daje zdrowy stosunek do pieniędzy; stosowany w magii obfitości, działa na majątek i wzbogacenie.
  • Agat zielony łagodzi niepokoje, lęki. To łagodny, kojący kamień.
  • Agat mszysty oczyszcza ciało emocjonalnie, oddala gniew i frustrację
  • Agat białawy leczy choroby oczu.

  Cechy fizyczne agatu to duża twardość - 6,5-7 w skali Mohsa i przełam muszlowy z się bardzo ostrymi krawędziami. Charakteryzuje się woskowym połyskiem. Minerał nie posiada łupliwości. Tworzy kryształy w układzie trygonalnym. Jego gęstość waha się między 2,58, a 2,64g/cm³

  Agaty posiadają ogromną rozmaitość odmian wyróżnianych w zależności od rodzaju wstęgowania, struktury i rozłożenia barw. Starałam się, by umieścić ich jak najwięcej, dodałam też krótkie opisy. 
  • Agat dendrytowy – bezbarwna lub białawo-szara, przeświecająca odmiana chalcedonu o "rysunkach" przypominających drzewa lub paprocie, zwanych dendrytami, inaczej agat pejzażowy, zwany też krajobrazowym lub obrazkowym. Ponieważ nie jest pasiasty, nazwa agat nie jest usprawiedliwiona. Agat forteczny – wstęgi agatu mają poszarpane krawędzie, przypominające bastiony dawnych fortec (stąd nazwa).
  • Karneolonyks, onyks – kamień warstwowy, biało-czarny (cenna odmiana agatu). Jest to też nazwa jednobarwnego chalcedonu np. czarnego onyksu.
  • Agat litofizowy - stanowi wypełnienie pęcherzy obecnych w bułowatych ciałach, tkwiących w zwietrzelinie kwaśnych skał wulkanicznych. Ciała te są bardziej odpornymi na wietrzenie fragmentami skał, dodatkowo utwardzonymi przez wytrąconą w pęcherzach krzemionkę, doprowadzoną z rozłożonych partii pokryw wulkanicznych. Pęcherze litofizowe mają zarysy koncentrycznych, sferycznych szczelin, a oprócz tego - soczewek, a w przypadku szczelinowych ujść do skały otaczającej – gwiazd.  Litofizy zawierające wypełnienia agatowe nazywa się agatofizami. Największe złoże sudeckich agatów litofizowych zostało odkryte pod koniec lat 60. ubiegłego wieku w okolicach Nowego Kościoła. 
  • Agat migdałowcowy - występuje w pęcherzach (tzw. migdałach) skał wylewnych, najczęściej bazaltów, nazywanych ze względu na obecność tych form migdałowcami.
  • Agat mszysty (kamień mszysty) – ponieważ nie jest pasiasty, nazwa agat mu nie przysługuje, jest najczęściej biały lub szary.
  • Agat muszkowy (muszkowiec) - agat dendrytowy, w którym dendryty tworzą niezwiązane ze sobą, kłębiaste zrosty, przypominające grupy siedzących much.
  • Agat oczkowy – posiada rysunek w kształcie pierścienia o punkcie centralnym przypominającym oko. Jest typem agatu kolistego.
  • Agat ognisty – bardzo rzadka odmiana agatu o budowie nerkowatej, nieprzezroczysty, zawierający limonit, chalcedon warstwowy o zbliżonej do opala grze barw (iryzacja), która powstaje wskutek ugięcia i załamania światła na wrostkach żelaza.
  • Agat sagenitowy (enhydros) – migdał agatu lub jednobarwna buła chalcedonu, niekiedy wypełniona wodą, przeświecającą przez ścianki. Po wyjęciu ze skały macierzystej ciecz zwykle wkrótce wysycha.
  • Sard – agat o koncentrycznych strefach zewnętrznych i pakiecie równoległych wstęg.
  • Sardonyks, inaczej sardonik – kamień warstwowy biało-czerwony.
  • Agat warstwowy (szczelinowy) – powstają w szczelinach różnych skał. Warstwowanie tej odmiany agatu dosyć często bywa rozwinięte symetrycznie względem płaszczyzny symetrii szczeliny. 
  Oto zdjęcia kilku agatów z mojej kolekcji:


  Agat z Giełdy Minerałów, jest moim ulubieńcem ♥♥

  Agat z Giełdy Minerałów (ten sam jest też na piątym zdjęciu)

  Agat Ognisty z Giełdy Minerałów & Aniołek z Torunia

  Barwiona płytka agatu z Giełdy Minerałów

  Agat z Giełdy Minerałów (ten sam jest też na drugim zdjęciu)

  Największy spośród moich agatów, sztucznie barwiony na fioletowo

  4 komentarze:

  1. kiedyś chciałam zostać mineralogiem... chciałabym zaobserwować, ale nie przez google... czemu nie masz takiej funkcji z blogspota? :/

   OdpowiedzUsuń
  2. Najpiękniejszym agatem jest skamienialy koral z indonezji

   OdpowiedzUsuń
  3. https://www.facebook.com/media/set/?set=a.663117303825639.1073741827.663112407159462&type=3

   polecam skamieniały koral z Indonezji

   OdpowiedzUsuń