Szczotka ametystu

Szczotka ametystu
Natalia Natjja.. Nowocień

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Skamieliny z kopalni piasku i żwiru

Ostatnio znalazłam dużo krzemienia czekoladowego w kopalni piasku i żwiru w Sołtykowie, koło Radomia. Pojechałam tam rowerem z moim tatą, nadźwigałam się kilka kg kamieni. Krzemienie były wewnątrz wapieni, co pomogło mi je rozpoznać. Większość z nich odpoczywała na wielkiej stercie kamieni przy drodze, mam z tam tąd też kilka ciekawych skamieniałości. Wśród tego gruzu znalazłam bardzo ciekawą skamielinę. Całkiem nieźle się zachowała :D (patrz zdjęcie 1).. Jeśli pojadę tam kolejny raz, postaram się zrobić zdjęcia kopalni.

Poniżej zamieszczam zdjęcia kamieni:

Skamieniała muszla
Wapienna skała (druga strona ukazana jest na 5 zdjęciu)
Wapień z krzemieniem czekoladowym w środku, widać go z drugiej strony, natomiast z tej ukazały się pozostałości po muszelkach lub skorupach ślimaków
Wapień z dendrytami manganowymi
Wapienna skała z dendrytami manganowymi (druga strona ukazana jest na 2 zdjęciu)
Krzemień czekoladowy otoczony wapienną skałą z dendrytami manganowymi

3 komentarze:

 1. Małe sprostowanie to nie są naloty manganowe tylko minerały tzw. dendryty manganowe (czernie Mn, najpewniej jakiś piroluzyt czy romanechit. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie byłam pewna co to jest, ale w internecie były zdjęcia z takim czymś i podpisane naloty manganowe, więc tak napisałam.. Dzięki za pomoc :D Zaraz poprawię :)

   Usuń
 2. Aha i tak przy okazji dobrz jest robić zdjęcia ze skalą ( w geologii to standard), może to byc skala linijka narysowana na kartce ale może też być np. moneta jako porównanie wielkości. :)

  OdpowiedzUsuń