Szczotka ametystu

Szczotka ametystu
Natalia Natjja.. Nowocień

poniedziałek, 27 października 2014

Powrót! Muzeum Minerałów w Ustce i skarby Morza Bałtyckiego :D

Hej, już wróciłam. Pewnie o tym nie wiecie, ale byłam nad morzem w Ustce.. I było super! Odwiedziłam Muzeum Minerałów i Muszli, które ma dość trudną lokalizację (wierzcie mi, nawet z mapą szukałam go ponad godzinę xD) i wszystkie eksponaty (no prawie) obfociłam i zademonstruję Wam tu najlepsze zdjęcia. Oczywiście przy wejściu/wyjściu można było kupić pamiątki, ja kupiłam tylko jeden polerowany malachit za 15zł, na więcej niestety nie było mnie stać i nie miałam czasu na kupno, bo był to dzień powrotu do domu i rodzice czekali na mnie z zapakowanym samochodem :D..

Jak to zawsze znad morza przywiozłam też kamyki i muszelki, które znalazłam na plaży oraz 19 kawałków.. wypolerowanego przez wodę szkła. Z tego co znajdziecie tu okazuje się, że to ostatnio hit w biżu świecie, a sama widziałam mnóstwo zdjęć takiego szkła na Instagramie, tylko że podpisane było po angielsku: sea glass. A wśród tych kamyków jakieś 70% to skamieliny, głównie to fragmenty dna morskiego, jest też trochę zwierzątek i roślinek :D Ale niestety NIGDY nie znalazłam ani grama największego bogactwa Morza Bałtyckiego jakim jest bursztyn. Taa, wiem że to jesień jest sezonem ze względu na sztormy i ogólne zamieszanie, no ale w zeszłym roku na przykład nie można było się kąpać ze względu właśnie na sztormy, więc szukałam i i tak nic z tego nie wyszło.. Nie wiem na czym polega tajemnica, może ten cały bursztyn sprzedawany we wszystkich nadmorskich miejscowościach jest przywieziony z głębokiej wody, a nie z plaży? Lecz z drugiej strony, to istnieje przecież tyle artykułów na temat ogromnych rozmiarów brył znalezionych spacerując po piasku..  No nie wiem, myśl nad tym nie daje mi spokoju..

Oto obiecane fotki:

Malachit z Muzeum Minerałów w UstceSkamielina z pąklem - Bałtyk
Skamieliny - Bałtyk


Skamieliny - Bałtyk
Szkło morskie - Bałtyk
Szkło morskie - Bałtyk

5 komentarzy:

 1. Sorki, ale nie mogę znaleźć zdjęć z wnętrza muzeum, pewnie są na komputerze gdzieśś :D ~Wylogowana Natalia

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiedziałem, że szkło morskie jest takie piękne. Gdy będę w najbliższym czasie nad morzem postaram się je znaleźć. Świetny post.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwagi do Twoich zbiorów.
  Kamień przedstawiony jako fragment koralowca jest faktycznie jakąś skamieliną ale pokryty współczesnymi pąklami żyjącymi w Bałtyku. Koralowce w Bałtyku nie żyją.
  Szkło morskie nie jest minerałem. Jest to zwykłe szkło np. z potłuczonej butelki i oszlifowane falami morskimi trąc o piasek na plaży przez kilka lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pomoc, faktycznie wygląda to na pąklę. A że szkło morskie nie jest minerałem wiem :D

   Usuń
 4. Super ! niezłe to szło morskie. Nie wiedziałem że jest takie ładne.

  OdpowiedzUsuń