Szczotka ametystu

Szczotka ametystu
Natalia Natjja.. Nowocień

poniedziałek, 12 maja 2014

Cytryn, nie cytryna!

Cytryn jest przeźroczystą odmianą kwarcu o żółtym lub pomarańczowym zabarwieniu spowodowanym obecnością żelaza. Jest minerałem znanym na całym świecie, często używany w jubilerstwie.
     Tworzy prawidłowo wykształcone kryształy, najczęściej w formie szczotek krystalicznych oraz skupienia zbite i ziarniste. Jest składnikiem pegmatytów i utworów hydrotermalnych. Spotykamy go też wśród melafirów i jako otoczaki w aluwiach rzecznych.
     Najwyżej cenione są Cytryny Madeira o ciemnopomarańczowej barwie. Najczystrze i największe kryształy pochodzą z Campo Belo, Sete Lagoas, Minas Gerais w Brazylii. Oprócz wyżej wymienionych miejsc cytryn o wartości jubilerskiej występuje w Rosji na Uralu oraz na Madagaskarze. Gorszej jakości okazów dostarczają: Kazachstan, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania. W Polsce występuje w okolicach Jeleniej Góry i Nowej Rudy w Sudetach.
     Jeśli chodzi o magiczne właściwości tego kryształu, odpowiada on za pewność siebie i kształtuje osobowość. Pomaga radzić sobie ze stresem i działa kojąco na nerwy, bo to kamień sukcesu. Pomocny jest też przy walce z chorobami skóry oraz zaburzeniami trawienia (ciemniejsza odmiana). Odpowiada za znak zodiaku Wodnik, chociaż inne źródła podają go czasem za patrona Panny lub Bliźniąt.
     Cechy fizyczne cytrynu to duża twardość - 7 w skali Mohsa i przełam muszlowy. Charakteryzuje się szklistym połyskiem, który na przełamie zmienia się w połysk tłusty. Minerał posiada łupliwość ledwo dostrzegalną. Tworzy kryształy w układzie trygonalnym. Większość spotykanych na rynku cytrynów to niestety podgrzane ametysty..

Niżej zamieszczam zdjęcie 2 sztucznych cytrynów (z ametystu) z mojej kolekcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz